Sıkca Sorulan Sorular

Bu bölüm, IPTV ile mobil televizyon, IPTV ve İnternet televizyonu arasındaki fark, televizyonun yayın ve tek noktaya yayın yöntemleri arasındaki fark, MBMS’yi desteklemek için el cihazları için gereken ek destek vb. ile ilgili sık sorulan soruları ele almaktadır.

Mobil Televizyon

IPTV ve Mobil Televizyon arasındaki fark nedir?
Mobil Televizyon, cep telefonunuzda izlemek için normal televizyon kanallarının kullanılabilirliğidir. Bir kablosuz ağda mevcut olan bant genişliği değişkendir, ayrıca mobil cihaz boyutları standartlaştırılmamıştır ve bu nedenle teknoloji, bu çeşitli koşullara uyum sağlamak için desteğe ihtiyaç duyar. Aksine, IPTV genellikle sabit hat geniş bant veya iletim ortamı olarak kablo gibi güvenilir ve kontrollü bir ortam kullanır. Ayrıca servis sağlayıcının televizyon için ayrılan bant genişliği konusunda bazı garantiler sunduğunu da varsayar.

IPTV ve İnternet televizyonu arasındaki fark nedir?
İnternet televizyonu, internet üzerinden sağlanan televizyon/video hizmetini ifade eder. İnternet televizyonu söz konusu olduğunda, içerik, diğer herhangi bir multimedya hizmeti gibi Web üzerinden yayınlanır. İnternet, bant genişliği konusunda garanti eksikliği ile karakterize edilir, ancak değişkenlik mobil ağlar durumunda olduğundan daha azdır. İnternet televizyonu, tekil kullanıcılar tarafından ağdaki herhangi bir yerden erişilen bir hizmet olduğundan, noktadan noktaya akış kullanır.

Aksine, IPTV genellikle sabit hat geniş bant veya iletim ortamı olarak kablo gibi güvenilir ve kontrollü bir ortam kullanır. IPTV, hizmete özel olarak abone olan bir dizi kullanıcıyla kontrollü bir ağ üzerinden IP çok noktaya yayınını kullanır. Mobil televizyon ve internet televizyonu (internet bağlantısı kullanarak bilgisayarda televizyon izleme) bazen Over the Top veya yönetilmeyen televizyon olarak da adlandırılır.

Televizyonun yayın ve tek noktaya yayın yöntemleri arasındaki fark nedir?
Televizyonun yayın yöntemi, birden fazla kullanıcının kaynaktan aynı iletimi almasına izin verirken, tek noktaya yayın televizyon, bir akışın her kullanıcıya ayrı ayrı gönderildiği noktadan noktaya bir yöntemdir.

Hangisi daha iyi bir televizyon modudur – yayın mı yoksa tek noktaya yayın mı?
İdeal olarak, iki modun bir kombinasyonu maksimum esneklik ve verimlilik sağlar. Tek noktaya yayın televizyonu, her kullanıcının Talep Üzerine Video, programların kaydedilmesi vb. gibi kişiselleştirilmiş hizmetler aldığı yerlerde anlamlıdır. Televizyon yayını, aynı bölgedeki birçok kişi aynı anda popüler bir programı izlediğinde daha verimlidir. IPTV, canlı televizyon ve yaygın televizyon kanalları için yayın/çoklu yayın teknolojisini ve kişiselleştirilmiş hizmetler için tek noktaya yayın yöntemini kullanır.

Mobil yayın televizyonu için tanımlanan çeşitli teknolojiler nelerdir?
Mobil yayın televizyonu için tanımlanan teknolojilerden bazıları şunlardır: MediaFlo (A Qualcomm standardı), Dijital Video Yayını (DVB-H), Multimedya Yayını ve Çok Noktaya Yayın Hizmetleri (MBMS), Gelişmiş MBMS (e-MBMS) ve Gelişmiş Televizyon Komitesi Standartları (ATSC) . Bunlardan e-MBMS, gelecekte kitlesel olarak benimsenmesi beklenen en son teknolojidir, DVB-H ise geçmişte Avrupa’nın bazı yerlerinde ve MediaFlo’da ABD’de konuşlandırılmıştır. Bu teknolojilerden MediaFlo tescilli bir teknolojidir; MBMS, 3GPP tarafından oluşturulurken, DVB-H ve ATSC, geleneksel televizyon standartlarının bir evrimi olarak gelir.

Ahizelerin MBMS’yi desteklemesi için hangi ek destek gereklidir?
El cihazları, MBMS’nin kullanılabilirliğini gösteren, iletimin çerçeve yapısını anlayan ve gerçek yayın verilerini okuyan MBMS için tanımlanan üç kontrol kanalını okuyabilmelidir. Ayrıca Elektronik Servis Rehberi (ESG) için tanımlanmış bir standart olan ve televizyon programlama rehberi bilgilerini işleyen OMA BCAST’ı da desteklemelidir.

Piyasada herhangi bir MBMS uyumlu ahize var mı?
MBMS, 2007’den itibaren birçok operatör tarafından denenmiştir; ancak, MBMS’nin ticari dağıtımları açıklanmadı. Asya’daki bazı LTE operatörlerinin, özellikle Hindistan ve Çin gibi yoğun nüfuslu ülkelerde MBMS’yi başlatması bekleniyor. Açık pazarda MBMS’yi destekleyen ticari olarak satılan hiçbir el cihazı yoktur. Kullanılan el cihazlarının özel yapım olması ve LTE abonelikleriyle birlikte paketlenmesi bekleniyor.

MBMS’yi desteklemek için ek ağ öğelerine ihtiyaç var mı?    
BMS-C (Broadcast Multicast Service Center) adlı bir öğe tanıtıldı; bu, MBMS için abonelik, faturalandırma ve oturum bilgilerini yönetir. MCE (Multi-cell Coordination Entity) gibi diğer ağ elemanları da aynı bilgiyi yeniden iletmek için birden fazla hücrenin koordine edildiği LTE ağlarında çok hücreli yayın için gereklidir. Daha fazla ayrıntı teknik modül 2.8.6’da tartışılacaktır.

MBMS standartları nerede tanımlanır?
MBMS, 3GPP özelliklerinin 6. Sürümünde tanıtıldı, ancak LTE ile birlikte Sürüm 9’da daha ayrıntılı olarak tanımlanmıştır.